משפט פלילי - ליווי בחקירת משטרה

ליווי בחקירת משטרה
אין צורך בידע משפטי כדי לדעת שליווי בחקירת משטרה הינו עניין הכרחי בעבור החשודים בפלילים. לא לחינם החוק מתייחס למשפט פלילי – ליווי בחקירת משטרה כאל זכות בסיסית ומוכרת, כזו שכל אחד מכיר, גם מי שנמצא שנות אור מהעולם הפלילי. מדובר במעמד מלחיץ במיוחד, על אחת כמה וכמה בעבור מי שנמצאים בו בפעם הראשונה. איך לנהוג? מה להגיד? מתי עדיף לשתף עם החוקרים את כל מה שידוע ומתי עדיף לשמור על זכות השתיקה? עדיף לקבל עצות ממקצוען.

משפט פלילי – ליווי בחקירת משטרה – מה חשוב לדעת?
כאמור, הזכות להיעזר בשירותיו של עורך דין בעת חקירה, הינה זכות מוכרת וידועה (שאף נעשה בה שימוש תדיר בעולם הקולנוע והטלוויזיה). נחקר לא יודע מה מבין הפרטים שימסור, אם בכלל, עשוי להפליל אותו, ומכאן, ההעדפה להיעזר בשירותיו של מקצוען שמכיר את החוק לפני ולפנים, הינה טבעית ומובנת לחלוטין.
כבר מנקודת המגע הראשונית עם רשויות החוק, להלן החקירה הפלילית הראשונית, מוקמת התשתית להמשך החקירה ואף למשפט, במידה ויוגש כתב אישום. הווה אומר, לכל מילה יכול להיות משקל בחודשים ובשנים שעוד יבואו. אי אפשר להקל בכך ראש. צריך להגיע מוכנים, מאופסים ושקולים, על מנת להתמודד עם הסיטואציה המלחיצה הזאת.
האופציות בשלב זה הינן שחרור החשוד לביתו הוא שליחה למעצר, ובהמשך, החלטה האם יוגש כתב אישום או שלא. כאמור, ההכנה המוקדמת וההתנסחות הנכונה כבר בשלב הזה יהיו בעלות משמעות רבה ביותר, שכן שגיאות, אימפולסיביות, היסוס או סערת רגשות של הנחקר יכולות לסבך אותו בהמשך.
מקרים מסוימים החשודים צריכים להתייצב לחקירת משטרה באותו הרגע, ואילו במקרים אחרים, חשודים מקבלים את הזימון מבעוד מועד, מה שמאפשר להם להתכונן. זה בדיוק השלב בו הם מוזמנים להרים טלפון לעורך דין, לקבוע איתו פגישת ייעוץ ולהחליט על האסטרטגיה המושלמת. אחרי הכל, כל מילה שהחשוד אומר עשויה לשמש כראייה נגדו, ולכן צריך לבחור בקפידה את האסטרטגיה הראויה. יותר מזה – צריך לבחור בקפידה כל מילה.

ליווי בחקירת משטרה – זכותו של כל חשוד
כידוע, למרות שחקירה פלילית עשויה להיראות כמו סיטואציה מפחידה במיוחד, בפרט בעבור אלו שזוהי החקירה הפלילית הראשונה שלהם, ישנן חקירות רבות שמסתיימות עוד בטרם הוגש כתב אישום. אסור לחשוד לרפות את ידיו, גם אם המצב נראה קשה. בעזרת אסטרטגיה שתוכננה בקפידה, שקילת כל מילה וחשיבה רציונלית, ניתן בהחלט לחמוק מרוע הגזרה.
חוקרים מיומנים יודעים לשלוף את התרגילים הפסיכולוגיים הנכונים בזמן הנכון ולערוך מניפולציות על החשוד, אשר תפקידן לגרום לו להודות ולהפליל את עצמו. לשם כך, עורך דין המסייע בליווי בחקירת משטרה הוא ההגנה הטובה ביותר. עורך הדין מגיע כשהוא מצויד בכלים הנכונים ושפע ניסיונו, המאפשר לחשוד להגיע לחקירה כשהוא מוכן ומזומן. הגרסה שלו בנויה בקפידה, אין מקום להיסוס ואין מקום להפתעות.
אגב, חשוב לציין שחוקרים עשויים לעכב את מתן האפשרות ליצור קשר עם עורך דין למען אותו ליווי בחקירת משטרה. מדובר בעוד מניפולציה שתפקידה לשבור את החשוד. לגרום לו להרגיש שהוא לבד במערכה, ומכאן הוא עשוי להתייאש, להודות, או לכל הפחות להגיד יותר מכפי שהתכוון. במקרה כזה ישנה זכות השתיקה, שיכולה לעמוד לרשות כל חשוד, לא משנה מה חומרת העברה המיוחסת לו.

נחשדת במשפט פלילי? יש מה לעשות
ליווי בחקירת משטרה המתבצע על ידי עורך דין מנוסה, מיומן ובקיא ברזי המשפט הפלילי הוא עניין שאין לו תחליף, אולם גם החשוד עצמו יכול לזכור כמה כללי אצבע, בפרט אם זומן לחקירה ללא הודעה מוקדמת.
אין ספק כי החקירה הראשונה היא ה"מאני טיים" של כל חשוד, על פיה ייקבע המשך התיק. צריך לבחור את המילים בקפידה, לא לספק מידע באופן עצמאי, בפרט מידע מיותר, ולזכור דבר אחד פשוט – אם אין ספק, אז אין ספק. זה לא הזמן ל"אני יכול להסתדר בעצמי" או ל"המצב לא עד כדי כך גרוע, אני אתקשר לעורך הדין רק אם איעצר". זה הזמן להשתמש בכל הזכויות שהחוק מעניק לחשוד. אין הזדמנות שנייה לחקירה ראשונית, ולכן יש לנהוג בהתאם.
אם גם אתם נקלעתם לסיטואציה הזאת, פשוט פנו לעו"ד יצחק בן חמו, ותהיו בטוחים שאתם בידיים טובות.

דילוג לתוכן