משפט פלילי - ייעוץ וליווי בחקירה

אישור מסויג לשמש סניגור בבתי הדין הצבאיים

eייעוץ-וליווי-בחקירה

הגנה משפטית מקצועית לחיילים – במעצר ובחקירת במצ"ח

לפי חוק השיפוט הצבאי – זכותו של כל חייל העומד בפני חקירה צבאית (מצ"ח, וח"ק או קבו"ד), להיעזר בייעוץ מקצועי וייצוג משפטי באמצעות עורך דין חיצוני, המורשה להופיע כסנגור בבית הדין הצבאי.

מדוע מומלץ להתייעץ עם עורך דין מנוסה – לפני מסירת הגרסה למצ"ח?

ההתמודדות עם החשדות והאישומים אינה פשוטה – הן מבחינה טכנית והן מבחינה רגשית.  החייל חשוף להשפעת המצב ועשוי לנקוט במהלכים שאינם משרתים את האינטרס האישי שלו. לכן, חשוב מאד להעניק לחייל כתובת מקצועית אליה ניתן לפנות בכל שלבי החקירה והמשפט, ולהימנע מנזקים בלתי הפיכים.

מי מנהל את החקירה?

בצבא ההגנה לישראל ישנם 3 גופי חקירה מרכזיים:

  1. מצ"ח – המשטרה הצבאית החוקרת, האחראית על חקירת מרבית העבירות החמורות בצה"ל. בכל מקרה של חשד לעבירת סמים, נשק, אלימות, רכוש וכדומה – מחוייב המפקד בצבא לדווח למצ"ח, אשר תפתח בחקירת המידע. ממצאי החקירה מועברים, בתום ההליך, לטיפול הפרקליטות הצבאית.
  2. וח"ק – ועדת חקירה בראשותו של קצין ובהשתתפותם של קצינים ו/או חיילים השייכים למפקדה בה התקיים האירוע הנחקר.
    מטרת הועדה: מיקוד כשלים שנמצאו ביחידה, לשם ניתוח המקרה, הסקת מסקנות ושיפור עתידי בפועל. למרות שהוח"ק מתנהלת בדלתיים סגורות – במידה וקיימת סכנה לפגיעה בשמו הטוב של החייל – ניתן לבקש ייצוג של עורך דין.

קבו"ד – קצין בודק, החוקר מקרים בהם מצ"ח לא עוסקת, לדוגמא: אובדן מסמכים סודיים או מחסור בציוד אפסנאי. ממצאי החקירה מועברים, בתום ההליך, לטיפול הפרקליטות הצבאית.

4 הדגשים המרכזיים בהיערכות לקראת חקירת מצ"ח

1. הזכות לייצוג – בית המשפט העליון קבע שייעוץ עם עורך דין נחשב לזכות בסיסית של כל חייל, ומניעתה עלולה לבטל הודאה שנמסרה על ידיו.

2. לגיטימציה – ייצוג באמצעות עורך דין הינה נבונה, ואינה נתפסת בעיני השופט או החוקר כהודאה באשמה.

3. זכות השתיקה – עיכוב או מעצר של חייל מהווים פתיחת חקירה. כל הנאמר יכול ועשוי לשמש כראייה או כראשית ראייה נגדו בתהליך המשפטי.

4. הכנה מקצועית למסירת גרסה – גרסתו האישית של החייל לאירועים הינה בעלת השפעה מכרעת על התנהלות התיק ועל הפסיקה.

מאלו יתרונות נהנים לקוחות המשרד של עו"ד יצחק בן חמו?

  • ניהול מקצועי – מתוקף ניסיונו בליווי וייצוג חיילים, ומתוך היכרותו עם שיטות הפעולה והחקירה של שוטרי מצ"ח, מנחה עו"ד בן חמו את לקוחותיו לאיסוף והצגת עדויות וראיות רלוונטיות לכתב האישום.
  • קו הגנה אפקטיבי – עו"ד בן חמו מבצע הערכת סיכונים וסיכויים ריאלית, במגמה לצמצם את השפעת העבירה על המשך השירות בצה"ל ועל חיי האזרחות.
  • פתרונות בהתאמה אישית – לקוחות המשרד נהנים מניתוח נתונים, ייעוץ מקצועי, הנחייה וייצוג אפקטיבי, בכל שלבי החקירה, המעצר והמשפט, לקבלת פסק דין אופטימלי.

הכתובת שלכם להגנה מקצועית – בעולם המשפט הצבאי

עו"ד יצחק בן חמו, בוגר פרקליטות המדינה, מעניק לחייל ולבני משפחתו – ליווי אישי, סיוע בלקיחת החלטות משמעותיות וייצוג מקצועי לכל אורך החקירה והמשפט הצבאי, לרבות ערעורים (במידת הצורך).

לייעוץ ראשוני התקשרו: 054-2250530

דילוג לתוכן