משפט פלילי - מחיקת רישום פלילי

אומרים שאת הנעשה אין להשיב, אולם לא תמיד זה נכון. אם נגד אדם נפתח תיק פלילי, הוא ימשיך ויתקיים לאורך שנים ארוכות. אם מדובר באדם ששילם את חובו לחברה, או לחילופין באדם שיצא זכאי, הרישום הפלילי יכול להמשיך להזיק לו עוד זמן רב. מקומות עבודה עלולים לסגור את הדלת מפניו, שירותו הצבאי עשוי להיפגע, הזדמנויות שונות בחיים עלולות להימנע ממנו, וגם עצם הידיעה שאותו רישום פלילי עדיין שם, עשויה להפריע לא מעט. לשמחתנו, יש מה לעשות.

מחיקת רישום פלילי – כן, זה בר ביצוע

יש להבחין בין שני סוגים של תקופות, בהקשר של מחיקת רישום פלילי: תקופת ההתיישנות ותקופת המחיקה. שתי התקופות הללו נוצרו על ידי המחוקק, מתוך הנחה ששום דבר לא נשאר לנצח.

  • תקופת ההתיישנות מוגדרת מבעוד מועד, כבר מרגע פסק הדין, כאשר לכל עבירה ישנה תקופה מוגדרת עד התיישנותה. לאחר שהתקופה הזאת מסתיימת, רק במקרים ספציפיים מאד גופים מסוימים יוכלו לקבל גישה אליה.
  • להבדיל, תקופת המחיקה הינה קבועה – 10 שנים מתום תקופת ההתיישנות. גם אז, בתום התקופה המדוברת, המידע על ההרשעה מן העבר יהיה גלוי רק לגופים מועטים ובמקרים ספציפיים.

הווה אומר, המחוקק מאפשר לאנשים בעלי עבר פלילי לקבל "הזדמנות שנייה", עם תיק נקי ככל האפשר, על מנת שיוכלו לחזור ולהשתלב בחברה בהצלחה.

מחיקת רישום פלילי – לא חובה לחכות שנים ארוכות

תקופת ההתיישנות ותקופת המחיקה קורות מאליהן, אולם יש לחכות שנים רבות על מנת שיקרו. רובנו לא יכולים להרשות לעצמנו המתנה כה ממושכת. על כן, החוק מאפשר ביטול רישום במקרים בהם התיק נסגר.

בהזדמנות זו, יש לציין את האופציה הצבאית. צעירים שהסתבכו בפלילים בנעוריהם, טרם הצבא, וכעת נמצאים לקראת סוף שירותם הצבאי, לאחר ש"עלו על דרך המלך", יכולים להגיש בקשה למחיקת הרישום הפלילי שלהם, בתנאי ואותן עבירות התבצעו טרם גיוסם. כך הם יכולים לצאת לאזרחות עם רקורד נקי, לקראת חיים חדשים, במלוא מובן המילה.

לא רק חיילים זכאים ליהנות מן הזכות הזאת. כל אחד יכול לבקש לבטל תיקים סגורים שנפתחו בעבר הרחוק.

  • בעבור בגירים, אם חלפו 7 שנים מעת ביצוע הפשע או 5 שנים מעת ביצוע עוון (כלומר, פשע בהיקף קטן יותר, שעונשו הינו פחות מ-3 שנים).
  • בעבור מי שהיו קטינים בעת ביצוע העבירה, מדובר ב-5 שנים מעת ביצוע הפשע או 3 שנים מעת ביצוע עוון.

חשוב לציין כי לא כל עבירה מאפשרת מחיקת רישום פלילי. כמו כן, מספר העבירות בתיק הפלילי הוא בעל חשיבות רבה, כאשר מספר מועט של עבירות מגדיל את הסיכוי למחיקת הרישום הפלילי.

בהזדמנות זו חשוב לציין את שינוי עילת הסגירה. כאשר תיק נסגר ונבחר שלא להעמיד לדין את החשוד, מצוינת עילת הסגירה. "חוסר אשמה" הינה העילה האופטימלית, אולם לעתים תיק נסגר מ"חוסר ראיות", שאינו אומר באופן חד משמעי כי החשוד אינו אשם, פשוט לא נמצאו ראיות מספיקות נגדו. לשמחתנו, על עילת הסגירה ניתן להגיש ערר.

מה עוד חשוב לדעת על מחיקת רישום פלילי

הדרך הטובה ביותר לגשת להליך של מחיקת רישום פלילי או שינוי עילת הסגירה של תיק פלילי היא באמצעות עורך דין פלילי בעל ידע, ניסיון והיכרות מעמיקה עם החוקים – כזה הוא עו"ד יצחק בן חמו. הניסיון וההבנה בעולם המשפט מדברים בעד עצמם. למען האמת, אלו המנסים לבצע את ההליך לבדם עשויים להסב לעצמם יותר נזק מתועלת.

ישנם מקרים בהם אנשים בעלי עבר פלילי שטרם נמחק מגיעים לראיון עבודה ונדרשים להציג תעודת יושר, המציגה את העבר שאותו הם מעוניינים למחוק. מדובר בבקשה לא חוקית, אולם אלה המעוניינים בכל זאת להקדים תרופה למכה ולא לחשוש מפני הרגע המביך הזה, יכולים לבצע הליך של מחיקת רישום פלילי מבעוד מועד.

גם ללא צורך ממשי בשליפת תעודת יושר, אנשים רבים בעלי עבר פלילי מרגישים כי מחיקת האישומים תעזור להם לנשום לרווחה, קשה להם מנטלית עם הידיעה שהאישומים עדיין שם. בהחלט אפשר להבין זאת. עו"ד יצחק בן חמו יודע בדיוק כיצד לסייע במקרים כאלו, להעניק את כל הכלים המקצועיים ולהשאיר את העבר מאחור.

דילוג לתוכן