משפט פלילי - עבירות מין בתוך המשפחה

לצערנו הרב, עבירות מין בתוך המשפחה הינן חלק מהמציאות שלנו, ומספר הגברים והנשים שחוו זאת על בשרם גבוה מכפי שנדמה לנו.

נדמה שמדי יום מתפרסם בתקשורת סיפור מזעזע נוסף על פגיעה מינית ואונס, דווקא מצד האנשים הקרובים ביותר לנפגע או לנפגעת. לעתים היה זה אבא, לעתים היה זה אח, סבא או דוד, ובכל מקרה מדובר באנשים שהיו אמורים להיות הקרובים ביותר לנפגע, דמות שאמורה לנהל עם הנפגע יחסי אמון, לעתים אף דמות סמכות. במקום להיות כאלו, הם עשו את ההיפך הגמור מכך.

אם לא די בכך, פעמים רבות, העבירות היו דפוס של ממש, שחזר על עצמו במשך שנים, ופעמים רבות הנפגעים היו או עודם קטינים.

עבירות מין בתוך המשפחה טומנות בחובן אתגרים רבים: ראשית, מדובר במעמסה נפשית קשה מנשוא על הנפגע או הנפגעת. לאורך המשפט יהיה עליו או עליה לחיות מחדש את הרגעים הנוראיים, הרבה יותר מפעם אחת. כמו כן, מן הרמה המשפטית, ישנם אתגרים רבים שהם שכיחים למדי בתיקים אלו: לעתים ההליך המשפטי מתחיל שנים לאחר הפגיעה בפועל, לעתים אין ראיות מספיקות, ולעתים קשה לגייס מתלוננים נוספים שנפגעו, במידה ואכן היו כאלה.

הכירו את החוק

בנושא עבירות מין בתוך המשפחה, סעיף 351 לחוק העונשין מונה ארבע עבירות מין, המסודרות מהכבדה אל הקלה:

  • העונש על עבירת אונס ומעשי סדום בקטין בידי בן משפחה מגיע עד ל-20 שנות מאסר.
  • העונש על בעילה בתוך המשפחה, כאשר הקורבן בן 14-21, מגיע עד 16 שנות מאסר.
  • העונש על מעשה מגונה בתוך המשפחה מגיע עד 10 שנות מאסר.
  • כאשר מדובר בקטין – העונש הוא עד 15 שנות מאסר.

פעמים רבות, המילה "התיישנות" עולה על הפרק, אולם בניגוד לתחומים אחרים מהמשפט הפלילי, המחוקק מכיר במאפיינים של תיקי עבירות מין בתוך המשפחה ובעובדה שרבים מאד מן הנפגעים מתלוננים רק כעבור שנים, לאחר תהליכים שעברו בינם ובין עצמם.

במידה והנפגע היה קטין, תקופת ההתיישנות תתחיל רק כאשר ימלאו לו 28, ותימשך 10 שנים. כלומר, ניתן לצאת להליך משפטי אפילו כאשר הנפגע, שהיה קטין בעת שנפל קורבן, יהיה בן 38.

ההגדרה 'בן משפחה' יכולה להתייחס לאחד מהבאים:

  • הורה – אם או אב.
  • בן זוגו של הורה הפוגע מינית בילדיו של ההורה.
  • סב או סבתא.
  • אח או אחות, לרבות אחים חורגים, דוד או דודה, גיס או גיסה.
  • בני זוג של ה'דוד' או ה'דודה' וכן בני זוג של ה'גיס' או ה'גיסה'.

ברגישות ובנחישות: טיפול הולם בתיקי עבירות מין בתוך המשפחה במשרד עורכי הדין יצחק בן חמו

השאיפה במקרים של עבירות מין בתוך המשפחה, כאמור, היא למצות את הדין עם הפוגע. מהבחינה הנפשית, מדובר במסע לא קל, אולם נפגעים רבים מגיעים למסקנה בינם לבין עצמם שזהו הליך הכרחי למען השיקום שלהם, למען הבריאות הנפשית שלהם, ולא פחות חשוב, על מנת שהפוגע לא יפגע בקורבנות נוספים.

עורכי הדין המרכיבים את משרד עורכי הדין יצחק בן חמו התנסו בעבר במקרים של עבירות מין, ויודעים לטפל בהם בשיא הרגישות, ההקשבה והתמיכה הנדרשות. מובן שמדובר במשימה לא קלה – יהיה עליהם לנהוג בשיא הזהירות והעדינות בכל העת, גם בשלב ההוכחות והחקירות, על כל האתגרים שאלו עשויים לזמן. במידה והסדר טיעון עומד על הפרק, יש לזהות מתי הוא בלתי נמנע ומתי דווקא כן אפשר להימנע ממנו

בן חמו, בוגר פרקליטות המדינה, קיבץ סביבו עורכי דין מוכשרים ובקיאים ברזי החוק, וגם מצוידים בכל הכלים הנוספים למשפטים רגישים כאלו, על מנת להוציא את הצדק לאור בכל תיק אשר נמצא ברשותם.

דילוג לתוכן