משפט פלילי - עבירות סמים – עבירות גידול וייצור סמים

אם להתחיל מהשורה התחתונה, גידול סמים (או הכנה שלהם, תלוי בסם), עשוי להביא ל-20 שנות מאסר. יתרה מזאת, המחוקק לא מדבר על כמויות בכל הקשור לעבירות גידול סמים, כך שגם כמות מזערית עשויה להוביל אדם לחקירה ואף הגשת כתב אישום.

יש לציין כי החוק נוקט בגישה מרחיבה יחסית, וכאשר נתפס סם מסוג מריחואנה, למשל, כל חלקיו נשקלים ולא רק החלקים המיועדים לשימוש/סחר, כך שהכמות שנספרת עשויה להיות גדולה, ועמה העונש שעומד על הכף.

גם כלים אשר תפקידם הוא לסייע לגידול וייצור סמים עשויים להביא ל-20 שנות מאסר. הווה אומר, חשודים שנתפסו על שתילי מריחואנה עלולים למצוא את עצמם חשודים גם באחזקת הכלים, אשר עשויה להגדיל את העונש באופן משמעותי. מגדלי סמים מצטיידים בציוד רב, החל מטפטפות ועד מערכת סירקולציה של ממש, לעתים אף לשימוש ביתי, כך שפעמים רבות, מדובר בעסקת חבילה – שני אישומים בבת אחת.

עבירה של גידול סמים מוגדרת בפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], תשל"ג- 1973, תחת פרק ג', סימן א' "ייצור, החזקה ושימוש".

סעיף 6 לפקודה "ייצור, הכנה והפקה", המכונה "עבירת גידול" קובע כי: "לא יגדל אדם סם מסוכן, לא ייצר אותו, לא יפיק אותו, לא יכין אותו ולא ימצה אותו מחומר אחר, אלא ברשיון מאת המנהל. העובר על הוראות סעיף זה, דינו – מאסר עשרים שנים או קנס פי עשרים וחמישה מן הקנס האמור בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין, התשל"ז-1977".

עבירות גידול וייצור סמים – אפשר לצאת מזה

כאמור, מריחואנה מהווה הסם הנפוץ ביותר לגידול, ונכללת בפקודת הסמים המסוכנים, אך עדיין, אין דין גידול ביתי שנועד לצריכה עצמית כדין דירות המשמשות אך ורק לגידול בכמות משמעותית. במהלך המשפט, תיבחן באופן מדוקדק הכמות של השתילים שיימצאו בחיפוש, כמו גם התכנון המוקדם לצורך גידול הסם (רכישת ציוד, הקמת תשתית מתאימה, וכן הלאה).

מן הסתם, השאיפה היא להוכיח כי הגידול היה למטרת שימוש עצמי ותו לא, ובכך לצמצם את העבירה. כעת, העונש המירבי על שימוש עצמי ותו לא הוא 3 שנות מאסר בלבד, ואף ישנו סיכוי טוב כי התיק ייסגר באי הרשעה. להבדיל, אם יש די ראיות לגידול סם, העונש המירבי הוא 20 שנה.

בהזדמנות זו, חשוב לציין כי קיומו – או היעדרו – של תיק פלילי ובפרט בתחום זה, ישפיעו באופן משמעותי על ההחלטה בבית המשפט.

לא מוותרים על ליווי משפטי ראוי

ישנו דיבור על לגליזציה ואי הפללה שרק הולך וגובר בשנים האחרונות, רבים כבר מודעים ליתרונות המריחואנה לבריאות ומריחואנה רפואית הפכה לדבר שבשגרה, עישון סמים כבר לא נתפס כפעילות מחתרתית אם כי עניין שבשגרה, אפילו בעבור אזרחים נורמטיביים שתורמים לחברה ומחזיקים בתפקידים נחשקים, אך עדיין המשטרה עושה כל שביכולתה כדי לתפוס מעבדות סודיות ודירות המשמשות לגידול מריחואנה.

למען האמת, העונש המירבי בעבור גידול סם מסוכן, 20 שנה, הוא כמו העונש המירבי במקרים של עבירות מין חמורות. עם זאת, היו די והותר תקדימים, ומקרים לא מעטים של גידול סמים למטרות סחר נגמרו בעבודות שירות "בלבד" ולא בעונשי מאסר בפועל. המפתח, איך לא, הוא ליווי משפטי הראוי לשמו.

לא מקלים ראש בעבירות גידול וייצור סמים

כבר מן הרגע בו המשטרה מגיעה לדירה לבצע חיפוש, מומלץ בחום להרים טלפון לעורך הדין שלכם. זהו שלב קריטי בו המשטרה מלקטת ראיות, אשר ישמשו בהמשך את מערכת המשפט, באם יוחלט על הגשת כתב אישום. כל גרם נחשב. כל שתיל נחשב. כל אביזר נחשב. כמובן שההליך המשפטי לא נגמר כאן, אם כי עשוי להימשך לחקירת משטרה, מעצר והגשת כתב אישום.

מובן שתרצו לעבור את התהליך הזה כאשר לצידכם ניצב עורך דין שהיה שם באי-אלו מקרים דומים בעבר, צבר ניסיון, השתפשף, הכיר את החוק הישראלי לעומק, כל סעיף ותת סעיף, בכיר את הנפשות הפועלות ויודע לייעץ לכם מניסיונו ומהכלים אותם הוא רכש.

כאלו הם עו"ד יצחק בן חמו וצוות משרדו. שנים של ניסיון בתחום עבירות הסמים עשו את שלהם. הם יידעו בדיוק כיצד לתת לכם את הכלים הנכונים והמעשיים בכל רגע נתון. מה אומרים במהלך החיפוש, מה אומרים בחקירה, מהן הזכויות, מהי האסטרטגיה המשפטית הנכונה ביותר, ועוד ועוד.

צוות משרדו של עו"ד יצחק בן חמו יעשה לילות כימים על מנת להוביל לזיכוייכם, או להפחתת האישום, על מנת להשאיר את הפרק הזה בחיים מאחוריכם ולהחזיר אתכם לחייכם הרגילים.

דילוג לתוכן