דיני תעבורה - מהירות מופרזת

נהיגה במהירות מופרזת נחשבת לעבירה שכיחה למדי בכבישים ולכן משטרת ישראל מקפידה על כללי אכיפה מוגברת.  לעיתים אזרחים רבים מוצאים את עצמכם לוחצים על דוושת הגז במהרה, דבר הגורם לסיכון חיים שלהם ושל אחרים. כחלק מהמלחמה אשר מנהלת המשטרה נגד אותם נהגים העוברים על מהירות המותרת מחולקים קנסות כולל פסילות מנהלתיות ואף שלילות רישיון נהיגה.

מהי עבירת נהיגה במהירות מופרזת

בשל העובדה כי מדובר בעבירה שכיחה למדי בכבישי ארצנו, המשטרה מקפידה על אכיפה וענישה אשר נועדה להזהיר נהגים מפני מה שעשוי לקרות להם כתוצאה מנהיגה מופרזת. קיימים מכשירים טכנולוגים אשר משמשים לתפיסת אדם אשר עבר עבירת נהיגה במהירות מופרזת כגון אקדח לייזר או מצלמות מהירות המותקנות בצידי הדרכים.

כיצד נקבעת הענישה בגין עבירת מהירות מופרזת

יש להדגיש כי העונשים בגין עבירת מהירות מופרזת נקבעים בהתאם לנסיבות בהן בוצעה העבירה. במקרה בו נהג אשר תלוי ברכב לצרכים של פרנסה, ייתכן כי המשטרה תמצא לנכון להקל בעונשו, בייחוד אם מדובר  בעבירה ראשונה. לא כך המקרה בעת נהיגה מופרזת תחת השפעת אלכוהול, סמים או במקרה של תאונות דרכים. במקרים הנ"ל בשל מורכבות הסיטואציה , יש להיוועץ עם עורך דין על מנת להימנע מטעויות העשויות לגרום לנזקים חמורים.

שלילת רישיון מנהלתית על ידי המשטרה

מקרה בו זומנתם לדין בשל עבירת מהירות מופרזת המשטרה רשאית לשלול את רישיון הנהיגה לתקופה של 30 יום במידה וקיים סיכון לציבור. לאחר שלילת הרישיון ימסור השוטר לנהג זימון המורה לו להתייצב תוך 3 ימים בפני קצין משטרה לצורך קבלת החלטה על פסילת רישיון נהיגה לתקופה של 30 יום.  ההחלטה בדבר פסילת רישיון הנהיגה תתקבל לאחר השמעת הטיעונים מצידו של הנהג או מטעם עורך דינו בפני קצין המשטרה. בעת הדיון קצין המשטרה מבסס את ההחלטה על בסיס מספר שיקולים כגון גילון הרשעות של הנהגה, האם קיים וותק תעבורתי, מהי חומרת העבירה, מהי מידת הסיכון, האם קיים עניין לציבור.

כיצד מתבצע ביטול פסילה מנהלי

נהג אשר רישיון הנהיגה שלו נפסל על ידי קצין משטרה בדרגת מפקח ראשי להגיש לבית המשפט בקשה בדבר החזרת רישיון הנהיגה תוך מתן נימוקים. יש לציין כי את הבקשה יש להגיש בנוכחות עורך דין מטעמו של הנהג על מנת להגדיל את הסיכויים לקבלת רישיון הנהיגה. עוד נציין כי לבית המשפט יש זכות לפסול או לקצר את הפסילה המנהלית בהתאם למערכת שיקולים הנידונה בבית המשפט בהתאם לנסיבות המקרה.  

4 אמצעי אכיפת מהירות

קיימים  4 אמצעי אכיפת מהירות הקיימים לצורך תפיסת נהגים העוברים עבירת מהירות מופרזת:

מצלמה

המצלמה ממוקמת בתוך הרכב המשטרתי או על גבי עמוד בצד הכביש ובאמצעותה ניתן לתעד כלי רכב העוברים עבירת מהירות מופרזת. סרט הצילום שאורכו 35 מילימטר מאפשר קבלת 400 תמונות המשמשות את השוטרים לצורך תפיסת נהגים שנתפסו עוברים על המהירות המותרת. התמונות מהוות ראייה מצולמת באשר למהירות הנסיעה וכן ניתן לראות את מספר הרישוי של הנהג והמיקום.

מצלמה אלקטרונית

יתרונה של מצלמה אלקטרונית בהשוואה למצלמה הקודמת, באה לידי ביטוי באפשרות השליטה מרחוק. המצלמה מכילה זכרון ובו למעלה מ4,000 תמונות הניתנות לקטלוג בהתאם לתאריך וכן מספר רישוי. פעולת התיעוד נעשית בזמן אמת וכל המידע מועבר למשטרה להמשך חקירה.

אקדח לייזר

אקדח לייזר משגר קרני לייזר לעבר כלי הרכב החשוב בעבירת מהירות מופרזת. בעת החזרה של קרן הלייזר למכשיר נעשה תרגום של קרני הלייזר לנתונים המודדים את המהירות. חובת השוטר להניח את אקדח הלייזר על גבי חצובה בהתאם למרחק מדידה.

דבורה

מכשיר זה מודד מהירות באמצעות אפקט המכונה "דופלר" המתקיים מתוך הניידת תוך כדי תנועת המכוניות. היות ומדובר במדידה המתרחשת במהירות בזמן נסיעה, העצירה של הנהג נעשית במקום.

חובת המשטרה בדבר ביצוע בדיקות תקינות למכשירי מדידת המהירות

על מנת שבדיקת המשטרה תתבצע בצורה הטובה והמדויקת ביותר קיימת חובה לערוך בדיקות תקינות למכשירי המדידה. כמו כן, שוטר המפעיל את אחד מהמכשירים שצוינו מחוייב לעבור הכשרה מיוחדת בטרם הפעלת המכשיר וכן עליו לבצע בדיקת תקינות לפני תחילת העבודה ובסיומה. בהתאם לפסיקה בנושא, קיימת חובה הוכחה על השוטרים כי בוצע כיול למכשיר בהתאם לתנאים מתאימים המבטיחים את תקינות המכשיר. יש לציין כי במידה ולא נערך כיול לאחד המכשירים המודדים נהיגה מופרזת, הרי יהיה קיים קושי לבסס הרשעה בגין עבירת מהירות מופרזת. עוד יצויין כי שוטר המפעיל את אחד ממכשירי המדידה מחוייב לשמור על קשר עין רציף על הנהג עד לעצירת הרכב ולכן במקרה של תנאי מזג האווויר   כגון סערה או גשם  המקשים על מדידה, נקבע כי המדידה אינה תקינה.

לאור האמצעים העומדים בפני המשטרה, יש חשיבות מכרעת לבדיקה מטעם עורך דין לצורך בחינת התמודדות עם אישום בגין נהיגה מופרזת.

הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירת מהירות מופרזת – התייעץ עם עורך דין

בית המשפט לתעבורה עשוי להטיל עונשים כבדים בגין עבירת מהירות מופרזת כגון שלילת רישיון נהיגה על תנאי, קנס כספי וכן שלילת רישיון נהיגה בפועל למשך 3 שנים. לפיכך, מעורבות של עורך דין עשויה להוביל לזיכוי או להפחתת העונש.

במידה והוגש נגדך כתב אישום בגין מהירות מופרזת, עורך הדין יצחק בן חמו מספק ייצוג לנאשמים בעבירת מהירות מופרזת.

דילוג לתוכן