דיני תעבורה - תאונות דרכים

נוסעים, נהגים או הולכי רגל אשר מצאו עצמם מעורבים בתאונת דרכים זכאים לקבלת פיצוי בגין נזקים שנגרמו כתוצאה מהתאונה, זאת בהתאם לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים ( התשל"ה, 1975) בו נקבע הגדלת מעגל הזכאים לקבלת פיצויים בגין פגיעה בתאונת דרכים.

מהי תאונת דרכים

חוק הפיצויים לנפגעי תאונת דרכים קובע כי אירוע בו נגרם לאדם נזק בגופו כתוצאה משימוש ברכב למטרות תחבורה מוגדר כתאונת דרכים. בשל העובדה כי מדובר בהגדרה כללית, במהלך השנים נמצא כי ראוי לקבוע מספר מקרים נוספים אשר מרחיבים את ההגדרה הקיימת בחוק והם יוכרו כתאונות דרכים, ומנגד יש לקבוע אילו מקרים לא יוגדרו כתאונות דרכים. בהתאם לנקבע בחוק, מספיק כי נגרם נזק לגופו של אדם לצורך קבלת פיצוי וכי אין מקום לשאלת הרלוונטיות בדבר מי אשם בתאונה- האם הנהג או הולך הרגל כך גם במקרה של תאונה עצמית הנחשבת לפי החוק לתאונת דרכים המחייבת פיצוי.

יש לציין כי גם לאחר ההרחבה של החוק על ידי המחוקק בית המשפט נדרש לעיתים קרובות לדון בסוגייה ולכן נקבע כי כל מקרה ייבחן לגופו. לפי פקודת רכב מנועי ( תש"ל, 1970) ,  כל בעל רכב או מחזיק ברכב מחוייב לרכוש פוליסה המכסה את האחריות בהתאם לחוק הפיצויים.

6 דרכי פעולה במקרה של תאונת דרכים

במקרה של תאונת דרכים, יש לפעול במספר דרכי פעולה:

 1. תיעוד: קיימת חשיבות נכבדה לתעד את האירוע ובכלל רישום פרטים של כל הרכבים המעורבים בתאונה.
 2. טיפול רפואי: במקרה של תאונת דרכים, יש לפנות לקבלת טיפול רפואי ולוודא כי כל התלונות כתוצאה מהתאונה טופלו כראוי על ידי רופא. כמו כן, יש להקפיד ולמלא אחר הוראות הרופאים על מנת להבטיח החלמה מהירה.
 3. אישורי מחלה: יש להקפיד לבקש מהרופא המטפל אישורי מחלה כתוצאה מהיעדרות מהעבודה בשל התאונה.
 4. תיעוד רפואי: קיימת חשיבות רבה לשמור על התיעוד הרפואי ( סכום אשפוז, סיכום טיפול, אישורי מחלה) וכן תיעוד הוצאות בגין טיפול רפואי לרבות קבלות על רכישת תרופות.
 5. פנייה למשטרה: כמו כן, יש לפנות בהקדם לתחנת המשטרה לצורך הוצאת אישור מטעם המשטרה.
 6. היוועצות עם עורך דין: במקרה של תאונת דרכים הכוללת פגיעה בהולכי רגל או נהגים אחרים,  יש להיוועץ עם עורך דין .

האם תאונת דרכים נחשבת לתאונת עבודה

מקרה בו תאונת דרכים התרחשה בדרך למקום העבודה או ביציאה ממקום העבודה, אזי יש לפנות למוסד לביטוח לאומי תוך 12 יום מיום התאונה על מנת לקבל פיצוי בגין תאונת עבודה. יש לציין כי על מנת למצות את הזכויות יש להיוועץ עם עורך דין מומחה.

חישוב סכום הפיצויים

במידה ונגרם נזק פיזי או נפשי, לפי חוק הפיצויים אתם זכאים לקבלת פיצוי כספי ולצורך כך יש להיוועץ עם עורך דין. ללא היוועצות עם עורך דין קבלת הפיצוי הכספי תהיה נמוכה.

קיימים מספר קריטריונים לצורך חישוב סכום הפיצויים:

 • גיל: גילם של הנפגעים בעת תאונת דרכים.
 • דרגת פציעה: מבחינים בין דרגות פציעה שונות.
 • רמת השתכרות: האם נפגעה רמת ההשתכרות כתוצאה מתאונת הדרכים.
 • עזרה של צד ג
 • כאב: מהו סף הכאב לאחר תאונת הדרכים.

חשיבותו של עורך דין מומחה

בין אם הנזק ברור לכל או שמא אין בטוחים כי מדובר בנזק חמור, יש חשיבות רבה לשכור את שירותיו של עורך דין אשר יעניק לכם ייעוץ משפטי וילווה אתכם בייצוג מול חברות הביטוח והרשויות. גם אם תאונת הדרכים מסתיימת ללא נפגעים אך לאחר תקופת מה מתחילות להתעורר בעיות בייחוד בעיות רפואיות, הרי יש לא יהיה ניתן לתבוע פיצויים ולכן יש להקדים את המאוחר ולהיעזר בעורך דין. עורך דין מנוסה יטפל בתיק וידאג להפנות אתכם לגורמים הנדרשים וכן יאבחן את מידת הנזק על מנת להכין את התביעות מול הגורמים השונים.

עוד נציין, כי עורך דין מומחה יש ביכולתו להשיג עבורכם סכום פיצוי גבוה מול חברת הביטוח. מאידך במקרים קשים בהם בני המשפחה נאלצים לעזוב את העיסוקים השונים לטובת טיפול בן משפחה שנפגע בתאונת דרכים וכתוצאה מכך נאלצים להחזיק מטפלים רבים אז הוצאות הטיפול עשויות להגיע לסכומים גבוהים. לפיכך, פנייה לעורך דין בעל ניסיון בפגיעות קשות ומורכבות תעניק סיוע לבני המשפחה בשל יכולתו של עורך דין לדרוש פיצוי מירבי עבור הטיפולים הרפואיים.

הוגש נגדכם כתב אישום בגין גרימת נזק בשל תאונת דרכים – התייעצו עם עורך דין

במידה ונגרם לכם נזק כתוצאה מתאונת דרכים, קיימת  חשיבות רבה להיוועץ עם עורך דין מומחה על מנת שיאסוף את כל המידע הדרוש לצורך הגדלת הסיכויים לזכייה בתביעה. היוועצות עם עורך דין עשויה להגדיל באופן ניכר את הזכייה בתביעה מול גורמים שונים. במידה ואתם זקוקים לעורך דין מומחה- עורך הדין יצחק בן חמו הינו בעל ניסיון רב בתחום והוא ילווה אתכם לאורך כל התהליך תוך ידע מקיף

דילוג לתוכן